Zabezpieczenie lakieru samochodowego – najskuteczniejsze metody

Współczesne powłoki lakiernicze stosowane w motoryzacji, muszą spełnić szereg wymagań. Zapewnienie efektownego wyglądu nadwozia pojazdu to tylko jedna z wytycznych. Dziś duże znaczenie przypisuje się także składowi chemicznemu lakierów. Przepisy regulują kwestię zawartości metali ciężkich czy silnych rozpuszczalników. Ważną kwestią jest także koszt produkcji lakieru – producenci samochodów wymagają od swoich dostawców, by był on jak najniższy, przy zachowaniu zalecanej specyfikacji. W efekcie producentom lakierów coraz trudniej jest stworzyć produkt, który będzie niezawodny przez długie lata. Lakiery są podatne na odpryski, zabrudzenia pochodzące z asfaltu, a nawet na toksyczny wpływ szczątek owadów czy odchodów ptaków.

 

Powłoka hydrofobowa na lakier

 

Szczególnym wyzwaniem dla lakieru samochodowego jest okres zimowy, kiedy na drogach pojawia się błoto i śnieg, a wraz z nim sól drogowa. Ma ona właściwości higroskopijne – absorbuje wodę, a przylegając do elementów nadwozia auta, przyspiesza proces utleniania, powodując korozję metalu. Sam lakier nie jest w stanie skutecznie zapobiec temu procesowi, dlatego warto dodatkowo go zabezpieczyć, szczególnie przed okresem zimowym.

Możemy dokonać tego na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest nałożenie na nadwozie wosku, który będzie stanowił dodatkową powłokę ochronną. Jeszcze skuteczniejszą, choć sprawiającą nieco więcej trudności przy aplikacji metodą, jest zastosowanie powłoki ceramicznej lub kwarcowej. Istnieją także metody łatwe i szybkie, jak zastosowanie tzw. detailerów. Opcją polecaną przede wszystkim nabywcom nowych samochodów jest oklejenie nadwozia (lub jego części) transparentną folią zabezpieczającą.

 

Wosk do nabłyszczania i ochrony lakieru

 

Jak wykonać zabezpieczenie lakieru nowego samochodu?

Odbierając z salonu sprzedaży fabrycznie nowy samochód, chcielibyśmy by zachował on swój blask i efektowny wygląd przez jak najdłuższy czas. Pracując na nieskazitelnej, świeżej warstwie lakieru rzeczywiście możemy osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Nowy samochód warto okleić specjalną, niewidoczną dla ludzkiego oka, transparentną folią. Jest to zadanie niemożliwe do wykonania w przydomowym garażu ze względu na konieczność zapewnienia sterylnych warunków aplikacji. Dlatego najlepiej powierzyć je profesjonalistom, świadczących usługi detailingowe.

 

Srodek do inspekcji lakieru

 

Folia samochodowa działa jak dodatkowa warstwa lakieru. Bardzo dobrze odbija promienie UV, jest odporna na uderzenia owadów, drobnych kamieni czy fragmentów asfaltu. Dobrze odbija także wodę i odpycha brud. Folia nie powoduje blaknięcia lakieru, przeciwnie – pogłębia jego kolor i nadaje połysk. Mankamenty? Podstawowym jest wysoka cena przeprowadzenia zabiegu. Zależna jest ona m.in. od tego, na jakąś grubość folii się zdecydujemy – te najgrubsze są w stanie zabezpieczyć auto nawet na kilkanaście lat.

Profesjonalne oklejenie auta potrafi kosztować jednak nawet kilkanaście tys. zł. Aby zmniejszyć koszty, właściciele aut decydują się często na częściowe oklejenie nadwozia – jego najbardziej narażonych na zużycie elementów, czyli przedniego zderzaka, maski, lusterek. Wówczas pozostałą część nadwozia warto regularnie zabezpieczać, stosując metody, które opisujemy w dalszej części artykułu.

 

Zabezpieczenie lakieru

 

Trwałe zabezpieczenie lakieru samochodowego

Jeśli posiadamy samochód nowy lub używany, którego lakier chcemy zabezpieczyć na dłuższy czas – nie tylko na najbliższą zimę, ale nawet na cały rok lub dłużej – możemy nałożyć na lakier powłokę kwarcową lub ceramiczną.

Powłoka kwarcowa jest nakładana w formie płynnej, jednak po pewnym czasie zmienia swoją konsystencję na gęstszą. W efekcie może pozostawać na lakierze nawet do kilkunastu miesięcy, chroniąc go przed promieniami słonecznymi, zarysowaniami czy brudem oraz, co szczególnie istotne, przed solą drogową w czasie zimy. Dodatkowo powłoka kwarcowa nadaje lakierowi blasku. Podobne właściwości ma powłoka ceramiczna, która jednak charakteryzuje się jeszcze większą trwałością.

 

powłoka ceramiczna do lakieru

 

Czym tanio zabezpieczyć lakier samochodowy na zimę?

Rozwiązaniem, które może zabezpieczyć lakier naszego auta na zimę jest zastosowanie wosku samochodowego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wosków, które różnią się od siebie wieloma właściwościami – np. poziomem trwałości, składem czy konsystencją.

 

Wosk w płynie do nabłyszczania

 

Ciekawą opcją dla posiadaczy aut, których lakier nieco już wyblakł są woski koloryzujące, zawierające barwniki. Pod warunkiem odpowiedniego doboru koloru potrafią one zamaskować rysy i inne niedoskonałości lakieru. Do zniszczonych lakierów nadają się także woski polerujące, dzięki którym można odświeżyć wygląd nadwozia i zabezpieczyć je. Najłatwiejsze w aplikacji są detailery w aerozolu, dzięki którym można szybko nałożyć na lakier warstwę ochronną, zapewniającą połysk. Pamiętajmy jednak, że tego typu preparaty utrzymują się na nadwoziu stosunkowo krócej od ich typowych odpowiedników.

 

Wosk twardy

 

Jak przygotować lakier przed zabezpieczeniem go na zimę?

Przed aplikacją każdego z opisanych wyżej rozwiązań niezbędne jest dokładne umycie i wysuszenie lakieru samochodu – najlepiej z pomocą ręczników z mikrofibry. Wszelkie drobinki brudu, które pozostaną na nadwoziu mogą zostać przykryte przez warstwę zabezpieczającą i tym samym pozostać pod nią na długi czas.

 

Ręcznik do lakieru

 

Do dokładnego wyczyszczenia nadwozia zalecane jest użycie aktywnej piany i wody pod wysokim ciśnieniem. Po myciu bezdotykowym warto wykonać dodatkowe doczyszczenie ręczne. Jeżeli uważamy, że nasz lakier można wyczyścić jeszcze dokładniej, możemy wykonać tzw. glinkowanie lakieru. Glinka stosowana w motoryzacji ma właściwości głęboko penetrujące. Jest w stanie usunąć nawet wciśnięte w lakier zabrudzenia, takie jak żywice, cząstki asfaltu czy szkło. Nakładanie glinki przypomina polerowanie. Tuż po jego zakończeniu warto od razu przystąpić do zabezpieczenia lakieru – np. nałożenia wosku czy innego typu powłoki.

 

Glinka do czyszcenia lakieru

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock