Jak się uczyć? Zadbaj o warunki!

Zanim w ogóle przystąpimy do nauki porozmawiajmy o przygotowaniu odpowiednich warunków. Już od pierwszych dni szkolnych dziecko powinno mieć miejsce wyznaczone do odrabiania lekcji i uczenia się. Nawet jeśli nie ma własnego pokoju, warto by dostało swój kącik, czy wygodne biurko. Dobrze jest wyizolować miejsce nauki od miejsc zabawy, wypoczynku, jedzenia. Pozwala to wprowadzić zdrowe nawyki na całe, również dorosłe życie, ale też ułatwić uczniowi wchodzenie w tryb koncentracji.

Zarówno dzieci jak i dorośli powinni mieć oddzielne miejsca do snu, rekreacji, nauki. Zwłaszcza miejsce do snu nie może się pokrywać z miejscem pracy – tak, nauka w łóżku to nie najlepszy pomysł. Jeśli miejsce do spania kojarzy nam się z odpoczynkiem, miejsce zabaw (najczęściej gęste od rozpraszaczy) z rozrywką, a miejsce nauki z pracą w skupieniu, to wystarczy, że się w nim znajdziemy i od razu nasz mózg przyjmuje odpowiednie „ustawienia”.

Miejsce do nauki, czy to biurko, czy fotel ze stolikiem (jeśli nie musimy pisać), powinno być przestrzenią minimalistyczną ale przyjemną. Nasz mózg do pracy potrzebuje wolnej przestrzeni (np. światło w podręcznikach zamiast wielu pstrokatych grafik). Kierujemy się zasadą, że im większe przebodźcowanie, tym trudniejsza koncentracja na temacie. A tego właśnie chcemy uniknąć.

 

Słowa na start. Język polski. Zeszyt ćwiczeń. Szkoła podstawowa. Klasa 4 Autor:Klimowicz Anna Joanna Ginter Brząkalik Krystyna

 

Jak się uczyć szybko i bez zmęczenia? Porady

1. Tylko jedno zadanie na raz. Jeśli się uczysz nie słuchasz nowej płyty ulubionego autora, ani nie chrupiesz ciastka. Zostaw to na przerwy. Koncentrując się jedynie na nauce jesteś w stanie wykonać to zadanie dwa do pięciu razy szybciej. Dlatego korzystniej jest zaplanować naukę na 20 zamiast 40 minut, ale skoncentrować się tylko na niej, a potem w przerwie zjeść przekąskę, posłuchać dwóch kawałków z płyty, pobawić się z psem i wrócić do kolejnej partii materiału.

2. Podziel materiał na mniejsze części. Nie zakładaj, że nauczysz się wszystkiego na raz. Jakiej długości by nie był materiał, podziel go przynajmniej na dwie części. Czas nauki nie powinien przekraczać 40 minut u młodzieży i dorosłych. U dzieci może się okazać, że skupienie na nauce trwa jedynie 10 minut. To naturalne. Między odcinkami nauki trzeba robić przerwy. Większe partie (do sprawdzianu, egzaminu) rozkładam na dni. Podziel liczbę dni na materiał i sprawdź, ile czasu musisz się uczyć jednego dnia, zakładając, że ostatniego robisz pełne powtórzenie.

 

Chemia nowej ery. Podręcznik do chemii. Klasa7. Szkoła podstawowa Autor:Kulawik Jan Kulawik Teresa Litwin Maria

 

3. Utrwalanie przez opowiadanie. Najprostszy sposób utrwalenia materiału (a nawet lepszego zrozumienia go), to wytłumaczenie/ przekazanie wiedzy innej osobie. Świetnie sprawdzi się tu wspólna nauka, gdzie naprzemiennie opowiadacie sobie kolejne tematy. Jeśli uczysz się w pojedynkę, opowiadaj sobie materiał na głos.

4. Ucz się w ruchu. Zwłaszcza, jeśli musisz opanować coś na pamięć. Mózg uwielbia ruch, bo ruch aktywuje te same ośrodki co zapamiętywanie. Bardzo łatwo to przetestować ucząc się wiersza na pamięć siedząc (3 zwrotki) oraz spacerując, lub chodząc po pokoju (3 kolejne zwrotki). Sprawdź, porównaj, a już zawsze będziesz korzystać z metody uczenia się na pamięć w ruchu.

 

To jest fizyka. Podręcznik do fizyki. Klasa 7. Szkoła podstawowa

 

5. Podczas nauki często zmieniaj pozycję, pij wodę lub inny płyn nawadniający, najlepiej ciepły. W przerwach na przekąski jedz tak, by nie powodować skoków cukru we krwi np. warzywa z humusem, jajko na twardo, orzechy, pestki. Nie sięgaj po słodkie ani wysoko przetworzona przekąski, bo po kilkunastominutowym przypływie energii zaczniesz usypiać.

6. Notatki rób odręcznie. Zapamiętywanie, analiza, analityczne spojrzenie, kojarzenie i skupienie – to wszystko możesz wzmocnić notując, szkicując i rozwiązując zadania odręcznie. Zaangażowanie zmysłu dotyku (również podczas przewracania kartek w papierowych książkach) ma dobroczynny wpływ na prace mózgu. A teraz niegrzeczna ciekawostka: wiesz, że uczysz się również robiąc odręcznie… ściągawki?

7. Korzystaj z różnorodnych materiałów i pomocy naukowych. Sięgaj po polecane repetytoria, ale też pomoce naukowe jak modele, gry edukacyjne, zbiory zadań. Ten sam temat przerobiony na kilka sposobów (czytanie, rozwiązywanie zadań, oglądanie filmu, ułożenie modelu itd.) znacznie mocniej zostaje w pamięci.

 

Ślady czasu 3. Historia. Podręcznik. Zakres podstawowy i rozszerzony. Liceum i technikum Autor:Chwalba Andrzej Kępski Łukasz

 

Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

Zasady skutecznej nauki języka są tak naprawdę jednakowe niezależnie od tego, czy jest to angielski, francuski, niemiecki, hiszpański itd. Jednak nie da się ukryć, że do angielskiego mamy największy dostęp zarówno jeśli chodzi o materiały i pomoce, jak i codzienne życie.

Metod nauki języka jest tak wiele, że trudno nam wybrać, na którą się zdecydować. Jednak są dwie proste wskazówki, które sprawią, że każda forma będzie skuteczna: różnicowanie i systematyczność. Systematyczność jest szczególnie ważna, bo zapewnia nam stały kontakt z językiem każdego dnia nawet, jeśli jest to kwadrans dziennie. Jeśli masz wątpliwość, czy 15 minut uczenia się może dać efekty, to pomóż ten czas przez tydzień, miesiąc, rok. Imponujące, prawda?

 

New Password B2+/C1. Student's Book + S's App Autor:Opracowanie zbiorowe

 

Bardzo ważne jest różnicowanie sposobów nauki: czytanie tekstów nie tylko z podręczników, ale też zwykłych książek, pisanie, rozwiązywanie zdań i rebusów, korzystanie z aplikacji do nauki i gier internetowych, w których spotkamy graczy z całego świata (i możemy się z nimi porozumiewać), granie w gry planszowe, układanki językowe, kalambury, słuchanie i tłumaczenie znanych przebojów, oglądanie ukochanych bajek/seriali w języku, którego się uczymy.

 

Matura Practice Tests. Poziom podstawowy. Część pisemna Autor:Dooley Jenny

 

Teraz już wiesz, jak się skutecznie uczyć, żeby to miało sens. Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com