Dobór haka holowniczego – co trzeba wiedzieć?

Montaż haka holowniczego może uczynić zwykły samochód osobowy pojazdem niezwykle uniwersalnym. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy w stanie ciągnąć przyczepy o masie nawet 3,5 tony. Dochodzi także opcja zamontowania bagażnika rowerowego. Hak holowniczy przydaje się zarówno do pracy jak i zabawy. Okaże się pomocny, kiedy prowadzimy różnego rodzaju prace remontowo-budowlane oraz, gdy zechcemy wyjechać  na plenerową wycieczkę.

Lista zastosowań haka samochodowego jest niezwykle długa, jednak dziś chcemy skupić się przede wszystkim na przygotowaniach do montażu tego akcesorium. Jest to dość istotna ingerencja w konstrukcję pojazdu, dlatego dobierając hak holowniczy nie powinniśmy działać pochopnie. Jak wykonać pierwszy krok?

Hak holowniczy

Hak holowniczy najlepiej dobrać do konkretnego modelu samochodu. Zazwyczaj informacja o marce i modelu (np. Skoda Octavia) nie będzie jednak wystarczająca. Powinniśmy znać generację naszego pojazdu lub rok jego produkcji, liczbę drzwi i wersję (np. sedan lub kombi). Istotne jest także, czy posiadamy w pojeździe fabryczne, bądź nie, systemy wsparcia kierowcy takie jak tylne czujniki parkowania oraz, czy możemy dezaktywować je podczas jazdy. Te dane są bardzo istotne w momencie doboru odpowiedniego osprzętu elektrycznego do haka.

Dobierając hak powinniśmy również przypomnieć sobie, czy w naszym pojeździe były wykonywane naprawy lub modyfikacje – takie jak np. wymiana tylnego zderzaka. Czy auto wyprodukowano z przeznaczeniem na rynek europejski czy inny? Szczególnie istotne różnice występują w amerykańskich wersjach pojazdów.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie danych z dowodu rejestracyjnego pojazdu. Znajduje się tam informacja o dopuszczalnej masie całkowitej przyczep posiadających własny hamulec (punkt O1) oraz tych nie posiadających własnego hamulca (punkt O2). Kiedy już upewnimy się, że nasz samochód jest  w stanie holować przyczepy, na których nam zależy, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniej wersji haka.

Hak holowniczy empik

Rodzaje haków holowniczych

Jak widać, informacji, które mogą okazać się niezbędne do prawidłowego doboru haka holowniczego do pojazdu jest całkiem sporo. Dlatego poszukiwanie odpowiedniego zestawu montażowego na własną rękę, bez wsparcia specjalisty może okazać się trudnym zadaniem. Jeżeli nie jesteśmy pewni właściwego doboru modułu haka, osprzętu elektrycznego czy innych elementów, skonsultujmy się z doświadczonym mechanikiem lub poprośmy o pomoc doradcę zakupowego, np. w sklepie internetowym, który wybierzemy. Doradca poprosi nas o wszystkie niezbędne informacje i wskaże haki, które nadają się do montażu w naszym pojeździe. Ostatecznego wyboru będziemy jednak musieli dokonać sami. Na rynku są bowiem dostępne różne rodzaje haków holowniczych.

Aby wybrać odpowiedni hak holowniczy powinniśmy już na wstępie określić, do czego będziemy go wykorzystywać? Nie chodzi tu tylko o masę ciągniętych pojazdów. Zdecydowana większość haków dostępnych na rynku pozwoli nam holować bezpiecznie nawet bardzo ciężkie pojazdy (do 3,5 t.). W zależności od zastosowań różni się jednak osprzęt elektryczny. Przykładowo, jeżeli montujemy hak, by przewozić przyczepę kempingową, przyda się nam rozbudowana instalacja elektryczna (13-pin), która obsłuży nie tylko oświetlenie zewnętrzne pojazdu, ale także znajdujące się w nim sprzęty elektryczne, np. lodówkę. Do zwykłej, lekkiej towarowej przyczepki zdecydowanie wystarczy podstawowa instalacja 7-pin. Jeżeli jednak planujemy wykorzystywać także bagażnik rowerowy na hak, będziemy potrzebowali instalacji 13-pin.

Od kilku lat polskie prawo wymaga, by bagażniki rowerowe na hak posiadały własne oświetlenie – światła awaryjne, pozycyjne, przeciwmgielne, cofania i kierunkowskazy. Przepis wprowadzono ze względu na to, że rowery przewożone na bagażniku na hak często zasłaniają fabryczne oświetlenie pojazdu.

Bagażniki rowerowe na hak w momencie eksploatacji mogą mieć znaczny ciężar. Warto zauważyć tutaj, że przy ich wykorzystywaniu nie mamy do czynienia z parametrem uciągu haka, lecz naciskiem pionowym (nie ciągniemy bagażnika, ale przewozimy go na haku). W takiej sytuacji nacisk na kulę haka może być wysoki. Minimalna wartość nacisku pionowego w przypadku haków dostępnych na rynku wynosi 50 kg. Wartość ta może być niewystarczająca w przypadku mocno obciążonego bagażnika rowerowego. Warto zatem sprawdzić ten parametr haka w karcie charakterystyki produktu jeszcze przed jego zakupem.

Bagażnik rowerowy na hak

Jaki typ haka holowniczego wybrać?

Kiedy już zdecydujemy, do czego będziemy wykorzystywać hak holowniczy w naszym pojeździe, pozostaje nam już tylko wybór typu haka. Jest to kwestia związana z estetyką i komfortem użytkowania. Od strony technicznej, hak składa się ze stalowej belki mocującej, do której przyspawano po obu końcach wsporniki. Są to kształtowniki, najczęściej w formie kątowników. Do stalowej belki przytwierdzony jest uchwyt kuli. Ta część stanowi korpus haka, przytwierdzony pod zderzakiem i najczęściej niewidoczny.

Właściciel pojazdu musi zdecydować, czy chce wybrać hak z kulą przykręcaną na śruby (zazwyczaj dwie lub cztery) czy też wypinaną (za pomocą dźwigni). Różnica polega na tym, że w przypadku pierwszego rozwiązania, demontaż kuli jest o wiele trudniejszy i wymaga wykorzystania narzędzi. Atutem jest jednak niższa cena zakupu. Kula wypinana wymaga mniejszego nakładu czasu i siły podczas demontażu. W zależności od wersji, wystarczy tylko przesunąć specjalną dźwignię, by zdemontować kulę. Na rynku są dostępne także jeszcze bardziej zaawansowane rozwiązania, pozwalające na ukrycie kuli pod linią zderzaka (tak, by była niewidoczna z zewnątrz). Dostępne są także rozwiązania antykradzieżowe, które utrudniają potencjalnemu złodziejowi demontaż kuli.

Wybór i zakup haka holowniczego to proces wymagający pewnego zaangażowania. Warto jednak poświęcić swój czas, by cieszyć się dobrze dopasowanym do potrzeb i w pełni funkcjonalnym rozwiązaniem transportowym.

Hak samochodowy

Więcej artykułów związanych z motoryzacją znajdziecie na Empik Pasje w dziale Poradniki

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com